3 Ocak 2008 Perşembe

Teknoloji Hakkında Söylenen En Aptalca Sözler

* Aşağıdaki insanlar ve kuruluşlar gerçekten önemli bir yere gelmiş kişi ve kuruluşlardır. Fakat teknoloji hakkında söylenen en aptalca sözleri sarfetmekten kurtulamamışlar.

* abd patent dairesi müdürü charles duell, 1899 yılında: "icat edilebilecek her şey icat edilmiştir." demiş.

* oxford profesörü erasmus wilson 1878 yılında; "bu yılki paris fuarı bittiğinde 'elektrik ışığı' da onunla birlikte bitecek ve bir daha sözü edilmeyecek." demiş.

* literary digest dergisi, 1899 yılında; "otomobilin elbette bisiklet kadar yaygın kullanımı olmayacak." tespitini yapmış.

* 1876'da yeni teknolojiyi reddeden western union yöneticisi: "bu telefon denen şeyin bir iletişim aracı olarak düşünülmesi için çok fazla kusuru var. bu alet hiç işimize yaramaz." demiş.

* fransız fizyoloji profesörü pierre pachet, 1872 yılında; "louis pasteur'ün mikroplar teorisi saçma sapan bir kurmaca." demiş.

* ingiliz kraliyet cemiyeti başkanı lord kelvin, 1895 yılında; "havadan uçan ağır makineler yapmak imkansızdır." demiş.

* fransız har okulu'nda askeri strateji dersi veren mareşal ferdinan foch; 1.dünya savaşı'ndan önceki günlerde; "uçaklar ilginç oyuncaklar ama hiç bir askeri değerleri yok." demiş.

* warner bros stüdyolarının yöneticisi h.m.warner 1927 yılında sesli film teknolojisini reddedip; "oyuncuların konuşmalarını kim dinlemek ister ki?" demiş.

* radyonun öncüsü david sarnoff'un iş ortağı 1920'lerde neden sarnoff'un radyosuna destek vermediğini şöyle açıklamış; "telsiz müzik kutusunun hayal edilebilecek hiç bir ticari değeri yok. belirli bir kişiye gönderilmemiş bir mesaj için kim para öder ki?"

* mühendis lee deforest, 1926 yılında şu kehanette bulunmuş; "televizyon, teorik ve teknik olarak mümkün olsa da ticari ve mali açıdan imkansızdır."

* ibm yöneticisi thomat watson 1943 yılında; "dünyada belki beş bilgisayarlık bir pazar ancak var." demiş.

* popüler mechanics dergisi ise; "gelecekte bilgisayarlar 1.5 tondan daha ağır olmayacak." kehanetinde bulunmuş.

* digital equeipment corporation'ın kurucusu olsen ise 1977 yılında şöyle demiş; "insanların evlerine bilgisayar almak istemeleri için hiç bir sebep yok."
Kaynak

Hiç yorum yok: