3 Ocak 2008 Perşembe

2007'ye BİLİM VE TEKNOLOJİK GELİŞMELER PENCERESİNDEN BAKARSAK...

2007 senesini geride bırakırken bu sene neler olmuş onlara bakalım, teknoloji ve bilişim haberlerinden bir özet oluşturmak istedim.

ilk olarak en çok söz edilen den bahsetmek istiyorum.
Microsoft, 2002 yılından bu yana uğraştığı eski adıyla Longhorn yeni adıyla Vista işletim sistemini sene başında piyasaya sürdü.
Tabii her microsoft ürününde olduğu gibi dertler bitmedi, bazı kullanıcılar çok büyük sorunlar yaşadı. yeni nesil bu işletim sistemi Beklentileri(nizi) karşıladı mı derseniz orasını size bırakıyorum. Ama yazılım açısından pek uyum sağlamak kolay olmadı.. Onlarda anlayıp.
Visual Studio 2008 'i ve Sql Server 2008 'i çıkarmak zorunda kaldılar.

Ubuntu Linux 7.10 sürümünü tanıttı. Kolay kullanımı, güzel grafikler ile çoğu kullanıcıyı (ben dahil) mest etti diyebilirim. İsmi bile güzel bi kere.
devam edelim yerli malı yurdun malı pardus da 2007.3 sürümünü yayımladı. onu da seviyorum tabii ki.
apple onlardan geri kalmadı kaplandan sonra leoparı piyasaya sürdü. sonra bi ara Atatürk'e hakaret içeren bir video nedeniyle youtube sansürlendi sıra google a gelir mi diye beklerken piyango wordpress e vurdu. bu yılın merakla beklenen teknoloji ürünü şüphesiz ki apple iphone oldu.Kuyrukta geçirilen zamanlar, sabahlamalar gazetelere kadar yansıdı... Ama pek okadar beklentileri hem fiyat hemde

100 dolarlık PC ilk defa 2007 yılında XO markasıyla 188 dolardan kullanıma sunuldu... aradaki fiyat farkına bakın(!)...

Alman teknoloji mağazası zinciri MediaMarkt ülkemize bir girdi pir girdi yer yerinden oynadı gazetelere, ana haberlere konu oldu.

Niklas Zennström, Bittorrent tabanlı bir ağ olan Joost (Joost TV) adlı yazılımını deneme yayınına aldı.
altı üstü tasarım kapandı.
facebook ülkemizde büyük ilgi gördü, tadından yenmedi hala da yenmeye devam ediyor. Türkiye siteyi en çok kullanan ilk beş ülkeden biri haline geldi.
oyunlara da bi' bakalım türk yapımı crysis ortalığı resmen salladı call of duty 4:modern warfare ile eski günleri yad ettik.
pes 2008 ile de futbol aşkımız katlanarak devam etti.
ntvmsnbc'nin düzenlediği yılın oyunu anketine katılabilirsiniz.
halo 3, Gears of War ve Enemy Territory: Quake Wars unutulmaz elbette.
Türkiye'nin 2.büyük gsm operatörü Telsim, 4.350 milyar dolara satılarak vodafone oldu.ttnet e-posta sistemini yenilemiş.cepten bedava konuşma mümkün(müş).

ölüm-tv yayına geçecekmiş. ve internet üzerinden de dava açılabilecekmiş. bir nevi videoblog olan teknosohbet te 2007 de yayına geçti. son olarak hasan yalçın, 2007'de neler olduğunu yazmış. muhakkak ki bunların yanında birçok şey daha söz konusudur...
bildirgeç'e teşekkürler...

Hiç yorum yok: