27 Eylül 2011 Salı

Teknik servislere girilmesi sırasında dikkat edilmesi gereken ve uyulması gereken kurallar

TSE standartlarını bünyesinde barındıran ve ISO kalite belgeli teknik servisler bir takım özellikler ile donatılmış durumda olmaları gerekmektedir.

Bu gibi teknik servislerin zemini özel bir yapıdan oluşmaktadır. Bu yapı “ESD” (Elektro Statik Deşarj) olarak adlandırılmaktadır. Bir çok devre elemanı, kompenantlar, devreler, ileri teknoloji ürünleri Elektrostatik şarjın aniden değişimi yüzünden onarılamayacak arızalara ve ürünün kalitesinde düşüşlere maruz kalmaktadır.

Bilinen doğru şudur; statik yükün aniden değil de yavaş yavaş boşalması gereklidir ki bu süre 3 saniyelik bir zaman dilimi içerisinde gerçekleşir. Transistörler, diyotlar, lazer diyotları, elektro-optik cihazlar, hassas film rezistörleri, ince ve kalın film rezistörleri, kapasitörler, farklı yarı iletkenler, mikro devreler, hibrid cihazlar, piezoelektrik kristalleri ve hatta daha komplike entegrasyonlu devre cihazlarını ESD’ den etkilenen ekipmanlar olarak nitelendirebiliriz.

Bütün çalışma alanları, hassas ve dikkat çekici ESD sembol ve işaretleri ile korunmuş ve personel alana girmeden önce işaretlemeler yapılarak çalışma alanı ESD den korunmuş olmalıdır.

Yapılan işlemlerde gerekli olan yalıtım ve izolasyon iletkenlerin elektron akışını engellemek içindir.
Böylelikle, bir anlamda iyonizasyon sistemi sağlanmış olur.

Personel ve ziyaretçiler çalışma alanı içerisine girerken;
bileklik veya galoş giymek suretiyle bu zeminin deformasyonuna engel olurlar.

Hiç yorum yok: